پشتیبانی
Telephone number of پشتیبانی 5000-1333-3595-35
Menu

چگونه با فرزندان خجالتی خود رفتار کنیم؟

فرزندم هر جا که می‌روم سلام نمی‌کند و مدام به من می‌چسبد. جلوی دیگران خجالت‌زده می‌شوم و دلم می‌خواهد که مثل بقیه بچه‌ها او هم بتواند با صدای بلند سلام کند و با دیگران ارتباط برقرار کند. وقتی برخی بچه‌ها را می‌بینم که براحتی وارد جمع می‌شوند و با بقیه صحبت می‌کنند، ناراحت می‌شوم و به فرزند خودم تذکر می‌دهم که از او یاد بگیر و شما هم سلام کن، اما او حرف مرا گوش نمی‌دهد.

اطرافیانم هم این مساله را روی من می آورند. حتی گاهی پیش می آید که دیگران با صدای بلند نام او را صدا می کنند و به او سلام می کنند، اما فرزندم پشت سر من یا پدرش قایم می شود و خودش را پنهان می کند و پاسخ نمی دهد.

نمی دانم باید با او چگونه برخورد کنم. بارها به او تذکر داده ام. حتی وقتی می خواهیم به مهمانی برویم هنگام رسیدن به منزل میزبان به او بارها می گویم که داخل رفتی سلام کن، اما او این کار را انجام نمی دهد. زمانی که بخواهد سلام هم بکند آنقدر صدایش ضعیف است که اصلا کسی نمی شنود و بازهم دیگران احساس می کنند که سلام نکرده است.

من و پدرش براحتی با دیگران ارتباط برقرار می کنیم، اما نمی دانم چرا فرزند من این گونه است. نگرانم که این حالت تا بزرگ تر شدن او باقی بماند. او حتی در جمع که قرار می گیرد نمی تواند شعرهایی را که در مهد کودک یاد گرفته و حفظ شده بخواند. برای من و پدرش یا مادربزرگش می تواند بخواند، اما برای هیچ کس به جز ما چند نفر شعر نمی خواند. نگرانم که در این تعطیلات نوروز که پیش رو داریم باز هم فرزندم مرا خجالت زده کند. آنقدر از این رفتار او نگران می شوم که حتی دلم نمی خواهد او را با خود به مهمانی ببرم.

آنچه در برخی بچه ها اتفاق می افتد خجالتی بودن از حضور در جمع و دیده شدن و مورد توجه کامل جمع قرار گرفتن است، ابتدا لازم است تا حساسیت خود را کم کنید و به طور مشخص به فرزندتان سرکوفت نزنید که چرا سلام نمی کند، بلکه به جای آن می توانید حتی یک بار سلام کردن او را کاملا تقویت کنید. زمانی که فرزند خود را با دیگر کودکان مقایسه می کنید و عملکرد قوی تر سایر بچه ها را به او گوشزد می کنید نتیجه ای نمی گیرید و با مقایسه ممکن است ناراحتی بیشتری در فرزند خود ایجاد کنید.

آنچه مهم است تشویق گام به گام و مرحله ای فرزند خجالتی است. می توانید از فرم های پاداش و تقویت رفتار استفاده کنید.

ابتدا به وسیله قصه های مختلف سعی کنید که مفهوم سلام کردن را با فرزندان خود تمرین کنید. همچنین می توانید به وسیله بازی درمانی و اسباب بازی های مختلف به صورت غیرمستقیم سلام کردن را با فرزند خود تمرین کنید.

در برگه ای که با توافق هم تهیه کرده اید برای سلام کردن به او امتیاز بدهید و او را تحت فشار قرار ندهید که باید سلام کند، اما می توانید به او توضیح دهید که با گرفتن امتیازهای مختلف می تواند پاداش های متفاوتی را دریافت کند.

دکتر مهرنوش دارینی - روان شناس و مشاور

منبع: روزنامه جام جم

Share this post

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.

گروه خیریه فردای سبز

معرفی گروه فردای سبز

گروه فرهنگی خیریه‌ی فردای سبز در سال ۱۳۷۵ توسّط جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف پایه ریزی و در سال ۱۳۷۶ تاسیس شد. از آن جا که منظور از فرهنگ در این گروه، فرهنگ والا و زیبای اسلامی و قرآنی است، و با توجّه به عنایات و توجّهات فراوانی که در فرهنگ اسلامی به عدالت، دستگیری از نیازمندان، رسیدگی به محرومان و یتیمان و اهتمام ورزیدن به احسان و نیکی به دیگران شده است، در فردای سبز برای حرکت در این راستا و هم چنین ترویج و اشاعه فرهنگ آن تلاش می شود. در همین مسیر اعضای گروه علاوه بر تلاش برای ارتقای سطح فکری و اعتقادی خود، برای آن که بتوانند وضع اجتماعی و شرایط موجود در در جامعه را بهتر بشناسند و در جهت اجرای فرامین الهی و کمک به خلق خدا گام بردارند و هم چنین برای این که اطرافیان و دانشگاهیان را در حدّ توان با این فرهنگ اسلامی آشنا سازند و مسیری را برای آن ها در جهت احسان و نیکی و عادت به اخلاق کریمه هموار نمایند، خود اقدام به شناخت خانواده های محروم و کمک به آن‌ها نمودند.

درباره گروه فرهنگی خیریه فردای سبز        شیوه پرداخت کمک های نقدی


 

♥♥دانلود رایگان♥♥

بسته «رازهای ثروت و موفقیت»

دانلود 3 کتاب الکترونیکی در یک پکیج

پول و موفقیت، فقط با کمی حساب و کتاب و شانس به دست نمی آید

 برای موفقیت در این راه باید نحوه تفکر خود را تغییر دهید

1- جزوه: "21 تمرین اختصاصی برای جذب ثروت"

2- جزوه: "آموزش هدفگذاری در 12 گام توسط برایان تریسی"
3- کتاب: "بزرگترین راز"

با عمل به دستورات و روش هایی که در این 3 کتاب، آموزش داده می شود،

سریع تر و راحت تر از آنچه تصور می کنید،

به اهداف و خواسته های خود خواهید رسید

همین حالا این بسته آموزشی را دانلود و 

حرکت به سمت موفقیت و تحقق رویاهای خود را آغاز کنید

 

     دانلود رایگان بسته

 رازهای ثروت و موفقیت

پیشنهاد هدف سبز

برای دریافت آموزش ها و مطالب انحصاری

و همچنین کوپن های تخفیف ویژه

هدف سبز را در اینستاگرام دنبال کنید

عضویت در اینستاگرام هدف سبز

در ایستاگرام hadafesabz را جستجو کنید

یا به لینک زیر مراجعه نمایید:

https://instagram.com/hadafesabz

ــــــــــــــــــــــــــــــــــ

کانال تلگرام هدف سبز

رازهای موفقیت در زندگی

مطالب و آموزش های ویژه ما را

در کانال تلگرام هدف سبز دنبال کنید

کانال تلگرام هدف سبز

برای عضویت روی لینک زیر کلیک کنید

برای عضویت اینجا کلیک کنید

در خبرنامه سایت عضو شوید و جدیدترین مقالات، مطالب و دانلودها را در ایمیل خود دریافت کنید

عضویت در خبرنامه

آدرس ایمیل خود را وارد کنید:

 

پرفروش ترین محصولات


 

 هدف سبز-آموزش مبانی موفقیت

کتاب تمرکز


 

کتاب جادوی تجسم خلاق


 

کتاب 28 روز تا موفقیت

دانلود کتاب 28 روز تا موفقیت

شما بسیاری از قوانین موفقیت و مهارت های ایجاد عادت های جدید و مثبت و حذف عادت های مخرب را قبلاً یاد گرفته اید. حالا فقط باید تمرین کنید. اکنون، زمان اقدام است. و باید هر چه زودتر با استفاده از یک برنامه تمرینی مناسب و مفرح، به دانسته های خود عمل کنیم. و تنها راه رسیدن به موفقیت در هر زمینه ای از زندگی، تمرین، تمرین و تمرین است.

برای عضویت روی تصویر کلیک کنید

عضویت در تلگرام هدف سبز

Go to top